среда, 12. мај 2010.

Bokokotorski zaliv









Bez obzira od kuda dolazite u Boku, da li kopnom, morem, ili pak mozda avionom jedno je sigurno - pogled na ovaj zaliv ce vas ostaviti bez daha. Bokokotorski zaliv se nalazi na jugozapadu Crne Gore i on je ujedno i najjuzniji fjord u Evropi. Ovaj zaliv je u stvari potopljeni rijecni kanjon Bokeljske rijeke koja je nekada izvirala iz visokih izvora planine Orjen. Okruzen je visokim planinama koje su ujedno i stit ovom zalivu od hladne klime sjevera.
Ovaj zaliv je u osnovi podijeljen na cetiri cjeline: hercegnovski zaliv, risanski zaliv, kotorski zaliv i tivatski zaliv. Svi gradovi u Boki kotorskoj su relativno mali, ali ujedno i veoma bogati u kulturno-istorijskom pogledu. Tu su takodje i brojna manja naselja koja su takodje jako interesantna za svakog posjetioca. Osim gradova i naselja u Bokokotorskom zalivu nalaze se i ostrva Sveti Djordje i Gospa od Skrpjela koji se nalaze preko puta malog, ali izuzetno bogatog gradica Perasta, kao i ostrvo Sveti Marko koje se nalazi preko ostrva Cvijeca u Tivtu.

Boka je kulturni epicentar Crne Gore. Pored prirodnih ljepota koje su brojni pjesnici opjevali, poput Alekse Santica u pjesmi “Boka”, u njoj mozete vidjeti brojne kulturno istorijske spomenice, muzejske arhive i svjedocanstva sjajnih proslih s vremena.Boka je cjelina koja se moze uzeti kao jedinstven kulturni topos. Kada govorimo o naseljima ona su galerije i arhivi na otvorenom u kojima cete pronaci ostatke desetina civilizacija koje su prosle ovim prostorima.

Centar ne samo crnogorskog vec i regionalnog kulturnog dejstva jeste grad Kotor. Uzmimo ga za prestonicu bokokotorske kulture. Prolazeci ovim gradom ostacete zadivljeni brojnim crkvama, katedralama, i raznim drugim gradjevinama iz ranog srednjeg vijeka koje su i danas jako dobro ocuvane. U Kotoru cete takodje naici na ranohriscansku baziliku koja datira iz VI vijeka nase ere koja se nalazi u blizini glavnih vrata starog grada Kotora koji se nalazi na listi UNESCO svjetske kulturne baštine, od 1979.

Нема коментара:

Постави коментар